WILDARIUM'a HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı egzotik canlı ve botanik alan tasarım mimarı olan wildarium'a hoş geldiniz. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

livesgeckos

Savannah Monitor Bakımı (Varanus exanthemacitus)

savannah.jpg          

Gerçekten Savannah monitorü beslemek istiyorsanız öncelikle maddi anlamda büyük sorumluluk almanız gerekir çünkü bu türde manevi değerler tamamen maddiyatla alakalıdır. Parmak boyunda aldığınız dostunuz kısa sürede büyüyüp , ihtiyaçları misli misli artacaktır.
Gelin beraber maliyet giderlerine bakalım ;
1-Özel kocaman bir teraryum (en az 200x70x50)
2-Bir sürü ısıtıcılar
3-MVP ampuller
4-UVB 
5-BESLENME*
*(Beslenme giderleri en fazla olan egzotik canlı türlerinden biridir)
Gerçekten bu giderleri karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız dostunuzla birlikte 15 hatta 20 yıl birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz.
Not: Dikkat etmeniz geren bir diğer konu ise : Gerçekten çok sağlam kuyruk vuruşları vardır.Keskin pençe ve dişlerinin izlerini ömür boyu taşıyabilirsiniz.

SAVANNAH MONITORU ALIRKEN

Savannah monitoru alırken mutlaka vahşi doğadan alınmadığına(wild caught) , ev ortamında üretilmiş (captive born) bir yavru olmasına dikkat edin. (Büyük boy almanızı hem karakterini çözmeniz hemde size alışmasını zorlaştıracağı için tavsiye etmem).
Almadan önce mutlaka hareketli olup olmamasına dikkat ediin , hatta en agresif olanını(defans içgüdüsü) tercih edin.

NE KADAR BÜYÜR

Erkekler 120 cm , Dişiler 90 cm boyutuna ulaşabilir.
Şuana kadar görülen en uzun boy 1.50 cm olarak kayıt altına alınmıştır.
Not: Ne kadar büyük alanda beslemeye başlarsanız o kadar hızlı büyürler.

YAŞAM ALANI

En önemli kısım !! Tüm monitor türlerinde almadan önce MUTLAKA yaşam alanını eksiksiz tamamlamalısınız.
Piyasada bu ölçülerde hazır teraryum olmadığı için , özel teraryum yapmanız gerekmektedir.(www.egzotikturkiye.com dan size özel teraryum seçeneklerine göz atabilirsiniz)
Önden sürgülü kapı sistemi olmasına ve 3 tarafının ahşap malzemeden kullanılmasına dikkat etmelisiniz.Gerekli sirkülasyon detaylarına dikkat edip,taban malzemesi için nem tutan malzeme seçmeniz faydalı olacaktır. 
240x120x120cm teraryum en uygun ölçüdür. Fazlası her zaman size ve dostunuza artı değer olarak geri dönecektir.  8)
Monitor türleri kazmayı çok severler dolayısı ile taban kısmını sağlam , çizilmez ve su geçirmez olduğunu kontrol edin.

NEM VE SU

Savannah Monitorleri tropikal hayvanlardır ve yüksek nem ihtiyacı duyarlar.Nem aralığı %50-%70 arasında olmalıdır.Güneşlenme alanı ve soğuk alan arasında nem farkının farklı olması kabul edilebilir ve normaldir.Nem yapmak üzere üretilmiş özel ürünler kullanabilir yada sprey yaparak istediğiniz nem oranını sağlayabilirsiniz.

Temiz su her gün kabında bulundurulmalıdır.Kabın büyük olması ara sıra banyo yapması için avantaj sağlar fakat rutin temizlik yapılması gerekir.Bununla birlikte dışkılarını suya yapmaları kaçınılmazdır, hastalıkların ve ortam temizliğini korumanız için su kontrolü önemli rol oynar.(Akvaryumlar için üretilen temizleme motorlarını kullanabilirsiniz)

savanna-monitor1.jpg

BESLENME

Uzman araştırmacıların rapor sonuçlarına göre evde beslenen monitor türleri tam anlamıyla doğal yaşamındaki yüksek besin değerlerini alamazlar.Canlınıza yemek verirken mutlaka twizers(sürüngen cımbızı) kullanın, ASLA parmağınızla yada avucunuzla yedirmeye çalışmayın.Ufakken daha çok böcek türleri vermeyi deneyin.Orta boya geldiğinde haftada bir az biktarda kediler için üretilen konserve mamalardan verebilirsiniz.Büyüdüğünde daha çok çiğ et vermelisiniz.
Böcekler : Çekirge , Un kurdu , Morio Kurdu , Dubia , Tartara , Karides 
Diğer : Fare türleri , Bıldırcın yumurtası , Haşlanmış yumurta , Anole Türleri , Küçük tatlı su balıkları 

Bebekler her gün doyana kadar beslenmeli.Obezitenin önüne geçmeniz için banyo yaptırabilir , egzersiz ve sindirim sürecini hızlandırabilirsiniz.(Savannah Monitorleri obeziteye eğilimli canlılardır ve yaşam süreleri kısalır).Haftanın 3 günü vereceğiniz besini D3 kalsiyum takviyesiyle sunmalısınız.
Büyüdüklerinde her gün beslenme yerine vereceğiniz miktara göree dengeli bir beslenme programı hazırlamalısınız.

IŞIK ve ISI

Teraryum ortamını 2 kısımda ele alırsak ;
1- Orta kısım : 24°C (saklanma kısmı)
2-Güneşlenme kısmı : 50°C-60°C (kaya üstünde güneşlenme alanı) Not: 3x50w halojen lamba alanın büyüklüğüne göre yetebilir.
Gece sıcaklığı 20°C derecelere kadar düşebilir.Eğer daha fazla düşüyorsa seramik ısı ampulu yada ısıtıcı ped kullanabilirsiniz.
TERMOMETRE , NEM ÖLÇER MUTLAKA KULLANMALISINIZ !! (2xTermometre 1xHidrometre)
UVB 5.0 veya üzeri ampul kullanmanız şarttır.

EVCİLLEŞTİRME

Bu durum tamamen canlının karakterine ve sizin sabrınıza bağlıdır.En iyi yöntem cımbızla yemek verirken yavaşça elinize temas etmesiyle başlar ve tecrübe ile hızlanır.

Alıntı

 

tarihinde Wildarium tarafından düzenlendi
Kaynak kısmı düzenli gösterildi.
blue80s ve Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

  Geçen seneki fiyatları 350-450 arasında değişiyordu ancak şuanki dalgalanmalara göre şuanki fiyatı söylemem çok zor . Ancak ben 6 ay önce 20 cm boyunda aldım şuan 40 cm i geçti hızlı boy atıyorlar ancak en zeki sürüngen türlerindendir varanlar.Çok iyi anlaşırlar sizle.

blue80s bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, livesgeckos yazdı:

  Geçen seneki fiyatları 350-450 arasında değişiyordu ancak şuanki dalgalanmalara göre şuanki fiyatı söylemem çok zor . Ancak ben 6 ay önce 20 cm boyunda aldım şuan 40 cm i geçti hızlı boy atıyorlar ancak en zeki sürüngen türlerindendir varanlar.Çok iyi anlaşırlar sizle.

Vayy hocam siz besliyorsunuz bayağı bayağı yani :ph34r: Harika bu !! :excl:

Canlınızın yaşam alanını payllaşırmısınız forumdaki kategorilerde heö görmüş oluruz canlınızı'da bu başlık altında görürsek harika olur.

livesgeckos bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap