WILDARIUM'a HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı egzotik canlı ve botanik alan tasarım mimarı olan wildarium'a hoş geldiniz. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

YEMEN BUKALEMUNU

(CHAMAELEO CALYPTRATUS)

Nly3PX.jpg

 

 

 

 

Dağılım: suudi Arabistan, yemen

Yetişkin Uzunluğu: erkek 60 cm dişi 45 cm

Yaşam süresi: erkek 6-8 yıl dişi 4-6 yıl

 

 

 

 

Peçeli bukalemun olarak ta bilinir. İlk defa bukalemun besleyecekler için ideal ve büyük bir bukalemun türüdür. Fakat şimdiden uyarımı yapayım bu türden rengini sürekli değiştirmesini pek fazla beklemeyin. Yemen bukalemunları cinsel olarak dimorfiktir. Yani yetişkinlerde bu türün erkek ve dişileri farklı görünür bu nedenle kolaylıkla ayırdedilebilir demektir. Yetişkin bir dişi olanlardan biraz daha büyüktür ve en çarpıcı özellikleri büyük krestidir.

 

 

Teraryum

pX7j1a.jpg

 

Bukalemunların dikey olarak tırmanabilmeleri için genişten daha uzun bir teraryuma ihtiyaçları vardır.

 

Küçükler için ideal teraryum boyları: 40x40x80 cm

Yetişkin dişi için ideal teraryum boyları: 45x45x90cm

Yetişkin erkek için ideal teraryum boyları: 60x60x120cm olmalıdır.

 

Teraryumda mutlaka havalandırma delikleri olması gerekir aksi taktirde hava eksikliğinden bakterilerin çoğalması görülür ve muhtemelen solunum hastalığına sebep olur.

 

 

Taban Malzemesi

 

Bukalemun teraryumlarında taban malzemesi olarak taneli (malç, toprak vs.) kullanılmamalıdır. Bukalemunları genellikle zemine zaman geçirmezler fakat her ihtimale karşı beslenme esnasında tanelerin diline yapışmaması için taneli zemin kullanılmamalıdır.

 

 

Dekor

 

Dekor olarak seçeceğiniz malzemelere dikkat etmeniz gerekir yerleştirdiğiniz dekorlar iyi sabitlenmelidir aksi taktirde dekorun dile yapışması halinde beslenirse zarar görebilir. Dekor olarak dallara ve tırmanabilecekleri alanlara çoğunluk gösteriniz.

 

 

Su

R1aXMR.jpg

 

Bukalemunlar bir su birikintisinden ziyade bitkilerin üzerindeki damla halindeki suları tercih ederler. Bu sebeple teraryumunuzda olması gerekenlerden biri su damlatma sistemleridir. Bunları hazır bir şekilde satın alabilir veya kendinizde tasarlayabilirsiniz. Damlatma sistemi teraryumun üstüne yerleştirilmelidir. Böylece su damlacıklar halinde bitkilerin yapraklarında birikir.

 

 

Isı Nem Ve Işık

 

Sıcaklık bukalemunlar için önemli bir faktördür.

Küçükler için ideal sıcaklık: 26°C - 29°C

Yetişkin erkekler için ideal sıcaklık: 32°C - 35°C

Yetişkin dişiler için ideal sıcaklık: 26°C - 29°C olmalıdır.

Isıyı sağlamak için en iyi yol termostatlı ısıtma kayalardır. Sıcaklıklar gece 10-12 °C düşürülebilir.

 

Bu canlının başarılı bir şekilde beslenmesinde en önemli faktörlerden biri de nem gereksinimidir. Suudi Arabistan da yağışlar az olmakla birlikte bukalemunlar, böceklerin zamanlarının çoğunu su deliklerinin ve havuzların çevresinde geçirdiği yerleri tercih ediyorlar. Bu nedenle teraryumun günde birkaç kez hafifçe kurutulmas teraryumun ıslanmamasına dikkat edilmesine önem gösterilmelidir. Nem oran % 50 -60 oranında tutulmalıdır. Nemi damlatma sistemi ile birlikte canlı bitkilerle de sağlayabilirsiniz.

 

UVB aydınlatması bu canlılar için gereklidir. Yaz aylarında günde 12 saat kışın ise günde 8 saat boyunca UVB ışığına maruz kalmaları gerekir. UVB ışıkları teraryumun üstünde ve aşağıya doğru ışık saçacak şekilde sabitlenmelidir. UVB ışığı ciltte D3 vitamininin sentezlenmesine ve diyetteki kalsiyumun emilmesini kolaylaştırır. Bir UVB ampulü sadece 6-8 ay UVB ışınları yayabilirler. Bu nedenle yılda en az 2 defa değiştirilmelidir.

 

 

Beslenme

kG2AoD.jpg

 

Canlı yiyeceklere erişebildiğiniz sürece bukalemun beslenmesi nispeten kolaydır. Sunulabilecek gıdalar kriket, çekirge, unkurdu, güve, solucan, sinek, ipek böceği, pinky, vs. Bunların dışında ek gıda olarak Havuç, tatlı patates, brokoli, ıspanak, portakal, tahıllar, vs. gibi yemlerle de beslenebilir.

 

Yeni doğanlar: günde birkaç kez yiyebilecekleri kadar çok küçük cırcır böceği

3-6 aylık çocuklar: günlük 10-12 küçük cırcır böceği

6-12 aylık çocuklar: 10-12 orta boy cırcır böceği

12 aydan büyük yetişkinler: 7-10 büyük boy cırcır böceği şeklinde beslenebilir.

 

Özellikle damızlık dişilerin sağlıklı ve çeşitli beslenmeleri çok önemlidir. Kolayca kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan metabolik kemik hastalıklarından muzdarip olabilirler. Diyetlerine gerekirse kalsiyum ve vitamin tozu ekleyebilirsiniz.

 

 

Üreme

3vXN0M.jpg

 

Yetişkin dişi bir bukalemunun yumurta vermesi için bir erkeğe ihtiyacı yoktur. Bukalemunlar tıpkı tavuklar gibi belli periyotlarda yumurtlayabilirler fakat bu yumurtada döllenme olmadığı için tamamen kısır bir yumurtlama olacaktır. Üretme için dişilerin en az 1 yaşında olmasına özen gösteriniz. Ve yumurtlama durumunda kesinlikle rahatsız etmeyiniz. Rahatsız edildiği taktirde koruma içgüdüsüyle yumurtlamayı keser ve bu sağlığını olumsuz yönde etkiler.

 

 

1 Teraryum 2 Bukalemun

 

Her teraryumda sadece bir bukalemun olmalıdır. Bukalemunları betta türü balıklar gibi düşünün çok güzeller ama başkaları ile yaşayamıyorlar.

 

Hatta olayı biraz abartalım teraryumda kendisini yansıtacak herhangi bir cismin olmamasına dikkat edin. Çünkü yansımasını gördüğünde dahi saldırı pozisyonu almasına sebep olur. Aşırı saldırganlık canlının strese girmesine sebep olur ve beslenmesinde kesilmeler görülür.

 

 

Deri Dökme

 

Deri dökme zamanlarında Teraryumun nem oranını arttırmanız canlının daha rahat ve daha az stresler derisini değiştirmeye olanak sağlar.

 

 

Yemen bukalemunu için gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızı surungenpazari.com'da rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak;

https://www.exotic-pets.co.uk/veiled-chameleon.html 

 

https://www.chameleonforums.com/care/caresheets/veiled/

 

 

 

Wildarium ve blue80s bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler harika paylaşım olmuş google'da araken buldum sitenizi gerçekten dünyada eşi benzeri olmayan bir içerik tasarım ve detaylar var emeği geçen herkese teşekkürler harika bir yer olmuş kendimi ormanda gibi hissediyorum sitedeyken ahahha süper valla. Konuya gelince 4,5 yıl önce beslemiştim ilk deneyimimdi yemen bukalemunları ama tercihim artık her zaman panter bukalemunlardan. hocam panter bukalemunlara dair içerik gelir mi ? 

Babasultan bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler harika paylaşım olmuş google'da araken buldum sitenizi gerçekten dünyada eşi benzeri olmayan bir içerik tasarım ve detaylar var emeği geçen herkese teşekkürler harika bir yer olmuş kendimi ormanda gibi hissediyorum sitedeyken ahahha süper valla. Konuya gelince 4,5 yıl önce beslemiştim ilk deneyimimdi yemen bukalemunları ama tercihim artık her zaman panter bukalemunlardan. hocam panter bukalemunlara dair içerik gelir mi ? 

 

Paylaşımı beğendiğiniz için teşekkür ederiz. Henüz yeni bir oluşum olduğumuz için yavaş yavaş ve biraz araştırarak birazda kendi tecrübelerimizden yararlanarak yenin yayınlar yapmaya çalışıyoruz.sizin için panter bukalemuna dair içeriği öne almaya çaşışacağım. İyi forumlar

blue80s bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap