WILDARIUM'a HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı egzotik canlı ve botanik alan tasarım mimarı olan wildarium'a hoş geldiniz. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

zgn

İnce Parmaklı Keler

İnce Parmaklı Keler
(mediodactylus kotschyi)

Aşağıda fotoğrafları ve tanıtımı mevcut olan tür ile başladığım bu serüvenimde doğadan aldığım yaralı ve benzeri hayvanları iyileştirerek çoğaltma çabamı paylaşacağım, Ankara'da edindiğim bu ilginç hobi zamanla tutkuya dönüştü, bulduğum üç kuyruksuz ve parmakları eksik hipdermi yaşamakta olan ince parmaklı kelerleri habitatlarını araştırarak oluşturduğum teraryumda beslemeye başladım. İlk işim hızlı çözüm için bir un kurdu kolonisi başlatmak daha sonra ise dubia ile destekleyerek üreyen yeni böcekleri (boyutların küçük olması sebebi ile) yem yaratmak oldu. Daha sonra habitatta ufak tefek ayrıntılar ile bir çok sorunu çözdüm. Ardından zamanla kuyruklar tamamlanmaya başladı, parmaklar malesef ben bu hayvancağızları salana kadar tamamlanmamıştı yani bilinenin aksine bir durum görülmemiştir. Oluşturduğum çöl ortamı kayalıklar canlı kaktüsler ve diğer şartlar içerisinde bir gün gözlemlerken bu hayvanların kur dansı (kafaları ile yaptıkları ve kuyrukları ile şekillendirdikleri bir tür titreme hareketleri silsilesi) yaptıklarını farkettim; ve hemen ortamdan uzaklaştım konsantrasyonlarını bozmamak adına ve akabinde olayın arkasını kovalayamadım çünkü bir kez daha böyle bir hareket yakalayamadım. Gel zaman git zaman yaklaşık 1 ay kadar sanıyorum sonra küçük kelerler farketmeye başladım teraryumda ama pek tabi erginler denk geldikçe kapacak korkusuyla oluşturduğum ikincil bir küçük çöl ortamına naklettikten sonra bu miniklerin büyüyüşlerini izlemeye koyuldum. Bölgeci hareketleri gözümden kaçacak gibi değildi..  Yaklaşık bir sene kadar büyüttükten sonra yavruları ve erginleri doğaya ( pek de doğa denmez ya siteye) salıverdim. Böylece doğaya dört tane fazladan ince parmaklı keler katmanın mutluluğuyla bu bir tutku haline geldi bende, daha sonra ise tarak parmaklı kertenkele ile oldukça uzun süre uğraştım bu kertenkeleler oldukça utangaç ve seri olduklarından ve kendilerini tehlikede hissettikleri anda toprağa gömülmelerinden dolayı bir seneyi aşkın bir süreçte gece görüş kamerası ile zifiri karanlıkta odalarına girerek free-feeding yaparak besledim ve sonunda tarak parmaklı kertenkelelerimin de üremesine şahit oldum. Bu süreçte belki 20 adet yavru büyüttüm lakin anne ve babayı kaybettim, gözlemlediğim kadarıyla bilindik herhangi bir hastalıkları vb bir durumları yoktu umuyorum yaş istidapını doldurdukları için kaybetmişimdir. Bu 20 civarı yavruyu belli bir kıvama geldikten sonra bulduğum yere Ahlatlıbel Ankara mevkiine salıverdim. Bu tür ince parmaklı keler gibi türünün yok olmasına en az derecede endişelenilen düzeyde değildir, ortalardadır çünkü lokasyonlarda belirli gruplar halinde yaşarlar her yere dağılmış değillerdir. Bu sebeple mutluluğumun tarifi yoktur.

Dikenli kelerlerle yaşadığım deneyimde ise bir seneyi aşkın zamandır uğraştığım ve hiç bir sonuç alamadığım için kendilerini salıvermiş bulunuyorum.. Şimdi ise iri yeşil kertenkele (balkan kertenkelesi) ile bu çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak görmek sizlerin seçimine kalmıştır elbet. 
UYARI :

Alıntı

YUKARIDA YAZILAN DENEYİMLER, KONUMDA AŞIRI ARAŞTIRMACI VE BİR HAYLİ DENEYİMLİ OLMAM SEBEBİ İLE BAŞARIYA ULAŞMIŞ OLUP, HOBİCİLİK KAFASI İLE YAPILMIŞ HAREKETLER DEĞİLLERDİR. LÜTFEN DENEMEYİNİZ. VAHŞİ HAYVANLARIN YAŞAMLARI VE SAĞLIKLARI İLE RİSKE GİRMEK DOĞRU DEĞİLDİR. VAHŞİ HAYVANLARIN ESARET ALTINA ALINARAK BELSENMESİNE KARŞIYIM KARŞI OLUNMALIDIR. VAHŞİ HAYVANLARIN ESARET ALTINA ALINARAK TİCARİ YA DA MANEVİ KÂR ELDE ETMEK YASALARA AYKIRIDIR. BU PAYLAŞIMI ÖRNEK OLMAK AMACI İLE YAPMADIM. LÜTFEN BÖYLE DAVRANIŞLARDAN UZAK DURUNUZ. 

SAĞ DUYULU DAVRANIŞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

İnce Parmaklı Keler
(mediodactylus kotschyi)

Boy: 10-13 cm
Ömür: 4-6 yıl
Habitat: Az bitkili,kumluk, taşlık-kayalık alanlar ,oyuklar, nadir olarak evlerde bulunur.
Beslenme: küçük böcek ve örümcekler
Üreme: 2-6 yumurta
Dağılış: Ege,Marmara,Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri

Mediodactylus kotschyi  (İnce parmaklı keler)

Genel Özellikleri: Gözbebeği dikeydir ve sırtta bulunan boyuna tüberkül sıraları kuyruğa kadar devam eder. Vücut boyu 8-10 cm kadar olabilir. İnce yapılı parmakları vardır. Kuyruk altı pulları karinalı değildir. Zikzak  ve enine koyu şeritler bulunan sırt zemini gri tonlardadır. Alt kısım ise kirli beyazdır.

Kayalık ve bitkinin fazla olmadığı taşlık alanlarda yaşarlar. Evlerin duvar ve tavanlarında da görülebilirler. Kuyrukları dayanıksızdır, çabuk kopar. Böcek ve örümcek türleriyle beslenirler. Işıkta belirgin bir renk değişimi gözlenir. Bir dişi 1-2 yumurtayı taş aralarına tek başına yada grup halinde bırakır.IUCN kriterlerine göre LC (Least Concern) statüsündedir.

Türkiye’deki dağılışı; Türkiye'de uygun biyotopun bulunduğu heryerde yayılmıştır. Deniz seviyesinden 2500 m. yüksekliğe çıkabilir.

Screen Shot 2017-06-11 at 01.46.48.png358_95882815_08092011155532.jpg364_513_152935_08122012201431.jpg

İnce Parmaklı Keler

acanthodactylus-demirsarp-5287-4220.jpg

Tarak Parmaklı Kertenkele

Unknown-1.jpeg 

İri yeşil kertenkele ergin birey

649_494_396175_08102012231651.jpg

iri yeşil kertenkele juvenil birey 

20130117210452-89a6d32e.jpg

833_549_890468_02022014221224.jpg

f3b277599e32c1854d91e5e90d379087-1371039829.jpg

Unknown.jpeg

20130117210612-33cbcca4.jpg552_549_712932_18052012002144.JPG

iri yeşil kertenkele juvenil birey                 İri yeşil kertenkele ergin birey

blue80s ve Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap