WILDARIUM'a HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı egzotik canlı ve botanik alan tasarım mimarı olan wildarium'a hoş geldiniz. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

srpennywise

Ve Bitti. DIY. Ball Pythonum için Teraryumu bitirdim. Adım adım :)

Hepinize selamlar. Haftalardır uğraştığım “Kendi Teraryumun Kendin Yap-DIY” projesini bitirdim. İlk başta kızım Leila ( ball python ) için yuva olarak başladığım bu hevesten inanılmaz keyif aldım resmen hobi gibi oldu diyebilirim.  :) sipariş alabilirim  ;) Tabi ki bir Wildarium projeleri kadar profesyonel değil ancak, amatör olarak bu kadar.

Herşeyden önce inanılmaz zaman alıyor, ve öyle aman aman ucuzda değil. Tabi sıfır almaktan kesinlikle ucuz ve birçoğunuz bu kadar uğraşacağıma parayı verir hazır alırım diyebilir. Önce son halini görelim, resimden sonra herşeyi aşağıda anlatıyor olacağım.
Neyse şimdi adım adım anlatacağım projeyi, yeni hobimi  :) öncelikle masraflardan başlayalım.
*Akvaryum ; bu konuda şanslıyım çünkü arkadaşım 100cmX40cm lik akvaryumu hediye etti.
Aldığım malzemeler ; ( tabiki siz daha ucuzunu bulabilirsiniz, ayrıca benim terraryum büyük olduğu için çok malzeme gitti. Ve birçok ürünü araştırmadım ilk gördüğümü aldım )

1-    Termometreler ( aliexpress ) 11TL
2-    Sahte Yosun Süs ( aliexpress )  9TL
3-    Sahte Bitkiler Süs ( aliexpress ) 40TL
4-    Sıcak Mat ( aliexpress ) 32TL
5-    3 adet sarı Poliüretan köpük ( koçtaş ) 57TL
6-    4 adet kahverengi silikon ( koçtaş ) 56TL
7-    Taş havuz ( koçtaş-saksı altlığı ) 10TL
8-    Yuva ( koçtaş – saksı ) 8TL
9-    Hindistan Cevizi Torfu 65lt ( n11 ) 22TL
10-    Taş Süs ( akvaryumcu ) 30TL
11-    Mango Kökü ( akvaryumcu ) 40TL
12-    Arkaplan için Maya temalı alçı kabartma ( özel yapım ) 45TL
13-    Akrilik Boya Siyah-Beyaz ( kırtasiye ) 10TL
14-    Neon ışık ( bit pazarı ) 35TL

RESİMLERDEN SONRA ADIM ADIM ANLATIYORUM....

V0QQZj.jpg

NpLG1O.jpg

V0QBMZ.jpg

QaPypZ.jpg

yEGj0j.jpg

m3XR20.jpg

ZZ5n3V.jpg

*Bunları yapabilmek için gereken malzemeler. falçata,eski tornavida,kalem havya, fırça, bol bol latex eldiven

*Bu arada Hindistan Cevizi torfunu hem arkaplan hemde taban malzemesi olarak kullanacağım. Hindistan Cevizi torfu sıkıştırılmış olarak satılıyor. Blok tuğla şeklinde alıyoruz. Ben n11.com dan aldım uygun fiyata. Yapımını anlatıyorum biraz zahmetli açıkçası. İlk öncelikle tornavida çekiçle çok kalın olmadan parçalara ayırdım. Büyük bir kova aldım, kovaya ne kadar torf koyacaksanız onun 8katı su koymanız gerekiyor. Ona göre büyükçe bir kova alın. İlk suya koyduğunuzda elinizle suda biraz torfları ufalayın. Daha sonra 1 gün bu suda bekletin. Daha sonra bu torfları elimizle sıka sıka süzüp kullanmadığımız bir çarşafın üzerine seriyoruz. Annelerimizin tarhana serdiği gibi  ;D80-90 çocukları iyi bilir.  :) ve birkaç gün bekletiyoruz. Çok rüzgarlı değilse balkonda, eğer rüzgar varsa bir odanızı ayırın. Ben kalorifer dibine koydum. Gün içinde de elimle karıştırarak kurumayan kısımların üste gelmesini sağladım. Neredeyse 1hafta sürüyor kuruma olayı. Ondan sonra torfumuz hem taban malzemesi olarak hem de arkaplan için hazır oluyor.

Hadi o zaman başlıyorum.

“Resimleri okumalarda sıkıntı olmaması adına en sona ekledim, numaraları ile bildirmeye çalıştım“
İlk olarak akvaryumum baya kötü durumdaydı. Arkadaşım depodan verdiği için kireç lekeleri ve birçok leke ile uğraştım. Kimyasal kullanmamak adına temizlik süngerine ( o yeşil sert kısmına ) sirke ve cep sodası dökerek temizlikleri yaptım, bol su ile temizleyerek ne kireç ne de leke bıraktım.

Yuva yapımına geçtim. Ben sonuçta yılan büyüyeceği için büyükçe bir saksı seçtim. Resimde de görüleceği üzere kalem havya ile eriterek giriş yapabileceği şekilde bir kapı yaptım. ( Resim:1 )     

Daha sonra bu saksının üzerini süslemeleri daha sonra yapmak adına poliüretan köpük ile kapladım. ( Resim:2 )

Yuvayı iki gün kurutmaya aldım. ( Resim:3 )

Yuvanın kurutulması bittikten sonra falçata yardımı ile istediğimiz şekilleri verdim ( Resim:4 )

Bu kısım benim extram biraz. Arkaplan için yaptırdığım Maya temalı alçı kabartma ile uğraştım. Derinlikler belli olsun diye, ince uçlu tornavida ile biraz oyma işlemi yaptım. Ardından su bazlı siyah beyaz boyamızla gri rengini oluşturarak boyamaya geçtim. Birkaç gri tonunda boyamayı gerçekleştirdim. ( Resim:5-6 )

Şimdi geldik köpüklemeye  :) Arkadaşlar kesinlikle eldiven kullanın böyle iğrenç birşey yok. Bulaşan ellerden 3 gün gitmedi malzeme  >:( ilk işim Maya arkaplanı biraz yukarıda tutmak için altına poliüretan köpük spreylerinin kapaklarını koydum. daha sonra kafamıza göre istediğimiz şekillerde tüm arka planı dolduruyoruz. Artık sizin hayal gücünüze kalmış. Burada kurumadan mango köklerini istediğim şekillerde arkaplana sabitledim. ( Resim:7-8-9-10 )

Kuruma için tekrar iki gün bekliyoruz. Ardından tekrar sizin hayal gücünüz  ;) Falçata ve kalem havya yardımı ile istediğimiz görüntüyü yapabiliriz. Artıklarıda elektrik süpürgesi ile toplayabiliriz ( Resim:11-12 )

Arkaplanımız için karışımımızı hazırlıyoruz. Sadece Hindistan cevizi torfunu da kullanabilirsiniz. Ben biraz karışım yaptım, çam kabukları, palmiye kabukları, orkide barkı ve yapay yosundan oluşan. ( Resim:13 )

İşin pis kısımlarından biri kahverengi silikon sürme yine eldiven lütfen. Ben ilk etapta bir kapa kahverengi silikonu döküp oradan kalın bir fırça yardımı ile sürmek istedim. Ancak çok yoğun olduğu için fırça ile sürüş imkansız. Ben o yüzden silikonu arkaplana sıkıp eldivenli ellerimle dağıttım. Diğer elimle de çok kurumadan arkaplan karışımını üzerine serpiştiriyoruz. Yine aynı elimizle hafifçe bastırarak arkaplana yapışmasını sağlıyoruz. Ve tüm arkaplanı bunla kaplıyoruz. ( Resim:14-15 )

Kokudan ötürü teraryumu 15 gün balkonda havalandırmaya bırakmamız gerekiyor. Silikon nedeniyle. Kuruma bittikten sonra sahte yeşilliklerle süslemeye geçiyoruz.

Bu sırada yuvayı da aynı şekilde kaplayabiliriz. Ben yuvayada kahverengi silikon sürdükten sonra çam kabuğu, hindistan cevizi tordu ve sahte yosun ile kapladım. Ya da akrilik boya ile kaya şeklinde boyama yapabiliriz. ( Resim:16 )
Daha sonra teraryumun yan kısımlarında ve arka kısımlarında poliüretan köpük gözüktüğü için oraları siyah cam boyası ile kapattım ki daha güzel bir görünüm olsun.

Teraryumumuz tamamlandı. Şimdi taban malzememizi, sıcak matı, yaptığımız yuvayı, havuzu, termometreleri  yerleştirerek teraryumumuzu bitiriyoruz  :DGeriye biraz yorgunluk belki ama böyle bir güzelliği yapmanın mutluluğu kalıyor. Ha bir de mutlu mesut bir yılanımız oluyor.  ;D

Resim1
4Pp9mq.jpg

Resim2
7qBQml.jpg

Resim3
O0raJz.jpg

Resim4
7qBQ8P.jpg

Resim5
yEGjn9.jpg

Resim6
r30ym1.jpg

Resim7
kbM0Ar.jpg

Resim8
ojdy27.jpg

Resim9
QaPyJG.jpg

Resim10
8M6Xlk.jpg

Resim11
gqPbkb.jpg

Resim12
brv9ln.jpg

Resim13
YDdVBD.jpg

Resim14
7qBQkr.jpg

Resim15
YDdVlD.jpg

Resim16
r30yRB.jpg

Wildarium, blue80s ve forester bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar; gerçekten en başından beri takip ediyoruz bu projeyi ve heycanınıza bizi de ortak ettiniz çok iligili meraklı ve heyecanlısınız bu konuda.

Haliyle bu enerji ve sinerji böylesine güzel bir projenin gerçekleşmesine sebebiyet vermiş. Gönül isterdi canlı bitki de kullanın ama yılanlarda küçük hacimlerde özellikle

böylesine kuvvetli avcıların yaşam alanlarında problem çıkarabiliyor o yüzden güzel seçim olmuş.

Her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıp böyle bir data oluşturmanıza da ayrıca çok sevindik.

Bu ve benzeri projeleri artık Türkiye'de görmek istiyoruz mama kapların'da balık akvaryumun'dan bozma teraryumlar görmek hem bizi üzüyordu hemde beslediğiniz canlılar

adına kötü seçimlerdi. Elbette bütçe vb etkenler çok önemli ama bu canlıları beslemek gibi bir sorumluluk alıyorsanız en azından doğanın onlara sunduğu bir çok seçeneği 

vermelisiniz.

Bu başarılı projede sadece sizin emeğiniz geçtiyse size başkalarının da emeği varsa onlarında ellerine sağlık.

Yep yeni bu yönlü projeler'de görüşmek dileği ile.

Not : Projeyi iyi bir cihaz ile farklı açılardan çeker güzel bir anlatım yapar hatta video'ya bizi de tag'lar iseniz burada görmekten mutluluk duyarız. ^_^

Keyifli forumlar. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

vayyyy hocam bitti sonunda he ? Valla helal olsun görünce ben bile gaza geldim :lol:B) Koku ne oldu kurtuldun mu bari :excl: Her şeyi en ince detayına kadar anlatmışsınız çok güzel olmuş herkese bir yol gösterecektir bende @Wildarium hocamıza katılıyorum artık Türkiye de 1 milyoncu dan alınan bisküvi kaplarında tarantula , gecko beslemekten kaçınmalı vaz geçmeli insanlar. -_- Böyle projeler görmek istiyoruz hobinin gelişmesi adına. Türkiye de bu işi gelişip büyümesini sağlayan adam gibi yer varsa onlar da www.surungenpazari.com ve www.wildarium.com gereçkten çok emekleri geçiyor Allah razı olsun.

Bende mümkünse video bekliyorum canlı canlı görürsek birde hocam böyle kamerayı bir köşeye koyup sanki röportaj yapar gibi anlatır konuşursanız harika olur.B)

TEBİRKLER TEKRAR TEKRAR ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Wildarium yazdı:

Selamlar; gerçekten en başından beri takip ediyoruz bu projeyi ve heycanınıza bizi de ortak ettiniz çok iligili meraklı ve heyecanlısınız bu konuda.

Haliyle bu enerji ve sinerji böylesine güzel bir projenin gerçekleşmesine sebebiyet vermiş. Gönül isterdi canlı bitki de kullanın ama yılanlarda küçük hacimlerde özellikle

böylesine kuvvetli avcıların yaşam alanlarında problem çıkarabiliyor o yüzden güzel seçim olmuş.

Her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıp böyle bir data oluşturmanıza da ayrıca çok sevindik.

Bu ve benzeri projeleri artık Türkiye'de görmek istiyoruz mama kapların'da balık akvaryumun'dan bozma teraryumlar görmek hem bizi üzüyordu hemde beslediğiniz canlılar

adına kötü seçimlerdi. Elbette bütçe vb etkenler çok önemli ama bu canlıları beslemek gibi bir sorumluluk alıyorsanız en azından doğanın onlara sunduğu bir çok seçeneği 

vermelisiniz.

Bu başarılı projede sadece sizin emeğiniz geçtiyse size başkalarının da emeği varsa onlarında ellerine sağlık.

Yep yeni bu yönlü projeler'de görüşmek dileği ile.

Not : Projeyi iyi bir cihaz ile farklı açılardan çeker güzel bir anlatım yapar hatta video'ya bizi de tag'lar iseniz burada görmekten mutluluk duyarız. ^_^

Keyifli forumlar. :)

çok çok teşekkürler beğenmenize sevindim :) valla sizin projeler gaza getirdi....

Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, blue80s yazdı:

vayyyy hocam bitti sonunda he ? Valla helal olsun görünce ben bile gaza geldim :lol:B) Koku ne oldu kurtuldun mu bari :excl: Her şeyi en ince detayına kadar anlatmışsınız çok güzel olmuş herkese bir yol gösterecektir bende @Wildarium hocamıza katılıyorum artık Türkiye de 1 milyoncu dan alınan bisküvi kaplarında tarantula , gecko beslemekten kaçınmalı vaz geçmeli insanlar. -_- Böyle projeler görmek istiyoruz hobinin gelişmesi adına. Türkiye de bu işi gelişip büyümesini sağlayan adam gibi yer varsa onlar da www.surungenpazari.com ve www.wildarium.com gereçkten çok emekleri geçiyor Allah razı olsun.

Bende mümkünse video bekliyorum canlı canlı görürsek birde hocam böyle kamerayı bir köşeye koyup sanki röportaj yapar gibi anlatır konuşursanız harika olur.B)

TEBİRKLER TEKRAR TEKRAR ;)

ya inan bana böyle güzel durduğu için acaba başka bir tane daha yapıp gecko falan mı beslesem diye de düşünmedim değil :)

ama benim hayalim, şelaleli havuzlu sisli, canlı bitkilerin oldu bir alan yaratmak ve 2.3 tane kırmızı gözlü ağaç kurbağaısı :) daha yemedi ama hayalim :)

beğenmenize çok sevindim gerçekten... koku olayı gitti. herşey süper :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, blue80s yazdı:

Valla onu bunu bilmem kesinlikle bunun ikincisi,üçüncüsü gelmiş böyle giderse herkes yaptığınız işleri çörnek alacak B)

böyle bir proje bekliyorum sizden o zaman ikncide :lol::ph34r:

7743971434_4681b156c2_b.jpg

ya bu gerçekten efsaneymiş... off şurda kurbağaları hayal ettim, bir şelale ve biraz sis efsane :)

blue80s bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, blue80s yazdı:

Hangisi hocam ? bitmedi henüz galiba ara verildi diye biliyorum @Wildarium ekibi tarafından yapılan bir proje hikayesi olan bir şey yani.

Proje saklıbahçeden bahsediyorum :) sanırım bu bitmiştir en son resimleri 2016da koymuşlar. bitmiş hali yok ancak.

Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@srpennywise İlgi ve alakanızdan beğeninizden dolayı size teşekkürler @blue80s sizede çok teşekkürler.

Proje tüm hızı ile devam etmekte şuan aydınlatma üzerine denemeleri yapılıyor final görüntüleri yakın zaman'da eklenecek. :)

7743971434_4681b156c2_b.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap