WILDARIUM'a HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı egzotik canlı ve botanik alan tasarım mimarı olan wildarium'a hoş geldiniz. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

forester

En ucuz DIY yağmurlama sistemi

En ucuz DIY yağmurlama sistemi

Paludaryum kurulumlarında yağmur çok kullanılan bir efekt, hazır bir çok sistem alınabilir ama ucuz ve kolay nasıl yaparım derseniz cevabı aşağıda…

Öncelikle  Bu kullandığım motor ve haznesi (isterseniz ayrı tek motor alıp daha büyük bir bidona da takılabilir) ( Renault silecek suyu motoru 2 lt hazneli motor 20 TL haznesiz tek motor 10 TL) araç yedek parçacılarında bol miktarda ve çeşitte bulunuyor. 12 volt ile çalışıyor. Bir adaptör almanız gerekiyor.

1.jpg

Bu motorlar aşağıdaki sisleme ve sprinkler için yeterli basınca ulaşabiliyorlar, akvaryum kafa motorları basınç konusunda yetersizler.  Su arıma aletlerinde kullanılan motorlarda kullanılabilir. Ancak başlıkta da dediğimiz gibi en ucuz sistem bu,

Bu motorların tek kötü özelliği sesleri, biraz sesli çalışıyorlar ancak kısa süreli çalıştırdığımdan sorun olmuyor.

silecek suyu motorları uzun süre çalışmaya uygun değiller o yüzden ben  1 dk çalıştırıyorum, yetmez ise aralıklı olarak 1’er dakika çalıştırıyorum. Yani tek seferde 5-10 dakika çalıştırmıyorum. Zaten piyasadaki zaman saatleri de 1 dk dan az tetikleme yapmıyor.
2.jpg

Gardena marka sisleme ucu yapı marketlerde var (5 tanesi 10 TL) ben 2 tanesini kullanıyorum
boyut olarak küçük olması ve yağmur efektine en yakın etkiyi bununla alıyorum.

4.jpg

damlacık boyutu küçük olsun isterseniz bu veya aşağıdaki sprinkte kullanılabilir

3.jpg
mikro sisleme sprinki daha geniş alana sisleme yapabiliyor. ( ben etoburlar bitkiler için bunu kullanıyorum)

burada motorun basınç özelliği devreye giriyor Basınç arttıkça damla boyutu küçülüyor sise yaklaşıyor.

5.jpg

ve akvaryum dünyasının vazgeçilmezi zaman saati , haftanın her günü bir dakika akşam bir dakika sabah bir dakika olacak şekilde ayarlı dijital olması önemli mekanikler en az 15 dakika çalışabiliyor. dijitaller 1 dakika 

son olarak ta bir miktar hortum...

toplamda ortalama 100 TL gibi bir rakama tam otomatik yağmurlama sisteminiz hazır….

2 yıla yakındır kullandığım en küçük bir sorun yaratmamış denenmiş bir sistemdir....

blue80s, Raufyngn ve CyBeRr bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu harika ve çok yerin'de bir paylaşım olmuş @forester çok kişi eğer yapmayı başarabilirse ucuz şekilde bunu kullanabilecek yazınızdan onu anladık.

Ricamız konunn kalıcı ve tarafımızdan da desteklenmesi adına sistemin çalışır şekilde videolarını çekip youtube ekler ve burada paylaşırsanız harika olur.

Keyifli forumlar.:)

Bu altta görülen resimdeki'de bizim kendi geliştirdiğimiz mist king 'den çok daha sağlıklı ve güçlü bir sistem yakında satışa çıkıyor olacak.

ys.jpg

blue80s bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hocam harika bir konuya imza atmışsınız şuan forum'da en faydalı kullanıcılardansınız bence :lol: çok güzel konulara çok detaylı şekilde değiniyorsunuz bu harika!!

bende çalışır halini merak ettim paylaşabilirseniz harika olur benim bir de sorum olacak.

Bu timer'da dakika olarak min 1 dakika püskürtme var sanırım bunu saniye olarak ayarlaybiliyor muyuz ?

13 dakika önce, Wildarium yazdı:

Bu harika ve çok yerin'de bir paylaşım olmuş @forester çok kişi eğer yapmayı başarabilirse ucuz şekilde bunu kullanabilecek yazınızdan onu anladık.

Ricamız konunn kalıcı ve tarafımızdan da desteklenmesi adına sistemin çalışır şekilde videolarını çekip youtube ekler ve burada paylaşırsanız harika olur.

Bu altta görülen resimdeki'de bizim kendi geliştirdiğimiz mist king 'den çok daha sağlıklı ve güçlü bir sistem yakında satışa çıkıyor olacak.

ys.jpg

@Wildarium size denecek laf yok ben bunu instagram sayfanızda görünce çok heyecanlanmıştım bu hobiye katkınız çok büyük ve sektörde sizden başka destek veren kimsede yok zaten o yüzden çok teşekkürler bu sistemin detayları belli mi ? fiyat aralığı çalışma durumu ? teslimat vs ? çaışır halde videosu ?

Kolay gelsin.^_^

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Wildarium yazdı:

ys.jpg

Teşekkür ederim en kısa sürede çekip eklemeyi denerim . Bizimki basit ama küçük alanlarda iş gören bir sistem, sadece bitkiler için kullanılabilir. ancak işin içine hayvanlar girince ve sistem büyüyünce sizinki gibi profesyonel sistemler her zaman daha kullanışlı olacaktır. Detayları merakla bekliyoruz.

Wildarium ve zgn bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, blue80s yazdı:

Hocam harika bir konuya imza atmışsınız şuan forum'da en faydalı kullanıcılardansınız bence :lol: çok güzel konulara çok detaylı şekilde değiniyorsunuz bu harika!!

bende çalışır halini merak ettim paylaşabilirseniz harika olur benim bir de sorum olacak.

Bu timer'da dakika olarak min 1 dakika püskürtme var sanırım bunu saniye olarak ayarlaybiliyor muyuz ?

@Wildarium

Teşekkür ederim ilk konuda da bahsettiğim gibi bir süredir bu paludaryumu ve içindeki canlıları yaşatmaya calışıyorum. Bu konuda tecrübelerimi paylaşabileceğim en uygun ortamlardan biri burası , bilginin paylaştıkça büyüyeceğini düşünüyorum. Elimden geldiğince ve zaman bulabildikçe paylaşmaya devam edeceğim . Dijital saatlere en Az  1 dakika hassasiyetle çalışıyor daha az saniye süreli ayarlama için özel zaman saatleri var. 

blue80s ve Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, blue80s yazdı:

Bu cihazı ilk defa duydum harikaymış hocam pekki diğer timera nasıl bağlanıyor çalışma prensibi nedir ?

Daha çok endüstriyel makinalarda kullanılan on off çalışan röle on veya off süresi ayrı ayrı saniyenin 100 de biri hassasiyete kadar ayar yapabiliyor ancak diğerleri gibi hafta gün ayarı yok çalış ve çalışma var... bende başka bir iş için vardı o iş bitince bunu bağladım. 

blue80s bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teşekkürler hocam ben uygulamalı video bekliyorum müsait olursanız yağmur sistemine dair muhtemelen yapmayı deneyeceğim.B)

1 dakika önce, forester yazdı:

Daha çok endüstriyel makinalarda kullanılan on off çalışan röle on veya off süresi ayrı ayrı saniyenin 100 de biri hassasiyete kadar ayar yapabiliyor ancak diğerleri gibi hafta gün ayarı yok çalış ve çalışma var... bende başka bir iş için vardı o iş bitince bunu bağladım. 

forester bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık güzel bir konu olmuş.

Evet böyle çözümler yapılabiliyor tabi daha bir çok alternatif de üretilebilir belki.

Biz de Burak'ın dediği gibi yukarıdaki sistemi oluşturduk. Daha büyük bir sistem ve depoyu da kendi istediğiniz boyutlara göre ayarlayabildiğiniz için uzun süre bile arkanıza bakmadan yağmurlama sağlayabiliyor.

Ben yaklaşık 1-2 senedir Mistking'i kullanıyorum ama en son bir arkadaş için yeni bir yağmurlama sistemi alacakken daha önceki timer arızasını söyleyip -daha önce değişim yapacağını teyit etmişti- yeni timerı da bu paketle yollamasını istemiştim. Ama bana bir çok saçma savunma ile gelince bende siparişi vermiş olduğumuz halde iptal edip o inatla kendim yapacağım dedim. Ve 1 hafta içerisinde Mistking gibi bir sistem kurdum. Tek sıkıntı nozzle olarak elimde fazlalık olduğu için Mistking nozzle'larını kullanmak durumunda kaldım. Ama yaklaşık 1-2 aylık uğraş sonucunda onu da bulabildim. Şuan sistem tamamlanmış halde. Hatta ek olarak çeşme suyu Sediment ve Karbon filtre'den geçerek daha sağlıklı bir su olarak canlıların teraryumlarına ulaşıyor.

İlk siparişi de bugün hazırladık pazartesi günü alıcısına teslim edeceğiz.

Timer olayını ise mecburen 1'er dakikalık olan dijital prizden sağlayacağız. Ki Mistking'in kaliteli diye bahsettikleri timer ilk haftada bozuldu ve bütün teraryumlarımı su basmıştı. Sürekli takılı halde kaldığı için. O günden beri -yaklaşık 1 senedir- Prizden olan timer hiç bir sıkıntı çıkartmadı bana. Uzun süredir kullandığım bir sistem olduğu için gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini biliyorum.

Neyse başlığı çok doldurdum sanırım. Yakında kendi konusunu açıp oradan da tanıtırız :)

blue80s, Wildarium ve forester bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
‎08‎.‎04‎.‎2017 - 21:28, blue80s yazdı:

teşekkürler hocam ben uygulamalı video bekliyorum müsait olursanız yağmur sistemine dair muhtemelen yapmayı deneyeceğim.B)

‎07‎.‎04‎.‎2017 - 13:22, blue80s yazdı:

@Wildarium size denecek laf yok ben bunu instagram sayfanızda görünce çok heyecanlanmıştım bu hobiye katkınız çok büyük ve sektörde sizden başka destek veren kimsede yok zaten o yüzden çok teşekkürler bu sistemin detayları belli mi ? fiyat aralığı çalışma durumu ? teslimat vs ? çaışır halde videosu ?

Kolay gelsin.^_^

Video linktedir. 

blue80s, zgn ve Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
‎09‎.‎04‎.‎2017 - 01:35, CyBeRr yazdı:

Elinize sağlık güzel bir konu olmuş.

Evet böyle çözümler yapılabiliyor tabi daha bir çok alternatif de üretilebilir belki.

Biz de Burak'ın dediği gibi yukarıdaki sistemi oluşturduk. Daha büyük bir sistem ve depoyu da kendi istediğiniz boyutlara göre ayarlayabildiğiniz için uzun süre bile arkanıza bakmadan yağmurlama sağlayabiliyor.

Ben yaklaşık 1-2 senedir Mistking'i kullanıyorum ama en son bir arkadaş için yeni bir yağmurlama sistemi alacakken daha önceki timer arızasını söyleyip -daha önce değişim yapacağını teyit etmişti- yeni timerı da bu paketle yollamasını istemiştim. Ama bana bir çok saçma savunma ile gelince bende siparişi vermiş olduğumuz halde iptal edip o inatla kendim yapacağım dedim. Ve 1 hafta içerisinde Mistking gibi bir sistem kurdum. Tek sıkıntı nozzle olarak elimde fazlalık olduğu için Mistking nozzle'larını kullanmak durumunda kaldım. Ama yaklaşık 1-2 aylık uğraş sonucunda onu da bulabildim. Şuan sistem tamamlanmış halde. Hatta ek olarak çeşme suyu Sediment ve Karbon filtre'den geçerek daha sağlıklı bir su olarak canlıların teraryumlarına ulaşıyor.

İlk siparişi de bugün hazırladık pazartesi günü alıcısına teslim edeceğiz.

Timer olayını ise mecburen 1'er dakikalık olan dijital prizden sağlayacağız. Ki Mistking'in kaliteli diye bahsettikleri timer ilk haftada bozuldu ve bütün teraryumlarımı su basmıştı. Sürekli takılı halde kaldığı için. O günden beri -yaklaşık 1 senedir- Prizden olan timer hiç bir sıkıntı çıkartmadı bana. Uzun süredir kullandığım bir sistem olduğu için gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini biliyorum.

Neyse başlığı çok doldurdum sanırım. Yakında kendi konusunu açıp oradan da tanıtırız :)

Timer bu işin kalbi, mekaniklerde en az 15 dakika ,dijitallerde ise en az  1 dakika süre ayarlanabiliyor. aslında dijital zaman saatleri yeterli gibi gözükse de benim gibi su litresi az olan ortamlarda 1 dakika bile çok gelebiliyor. bu durumda basit sn ayarlı on off rölelerini dijital zaman saatlerine ile kombine kullanmak veya biraz paraya kıyıp yukardaki gibi özel rölelerden almak gerekiyor.

http://www.entes.com.tr adresinde bu işle ilgili güzel çözümler mevcut,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hocam valla harika olmuş videoyu izledimde siz bu işi biliyorsunuz ben yeni konularınızı 4 gözle bekliyorum forumdaki en tecrübeli kişilerdensiniz bu konuda tebrikler.:excl:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap