WILDARIUM'a HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı egzotik canlı ve botanik alan tasarım mimarı olan wildarium'a hoş geldiniz. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

livesgeckos

Dev Afrika Salyangozu Bakımı (Achatina fulica)

tumblr_na0cbdmVxP1szse16o1_500.png

Dev Afrika Salyangozu ( Achatina fulica)

Dev Afrika salyangozları , yurt dışında çok popüler olan ancak Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlamış bir evcil hayvan olma yolunda ilerlemektedir.

YAŞAM YERLERİ

Yerleşim yeri : Doğu Afrika : Kenya , Tanzanya

Yayılma : Güney Etiyopya , Güney Somali , Kuzey Mozambik , Madagaskar , Şeyselller , Morocco ve Batı Afrika

afmap.6791770399047680.200x200.png

YAŞAM SÜRELERİ 

Yaşam süreleri 10 yıla kadar çıkar ancak genellikle 5 - 7 yıl arasındadır.

BOYLARI

Genellikle yetişkin kabuk uzunlukları 12 cm ve çapı 6 cm olur.Büyüme özellikle ilk 6 ayda aktiftir . Ancak ileriki dönemlerde de yavaş bir şekilde de olsa devam eder . Böylece yaklaşık 1 yıl sonra yetişkin boyuna ulaşmış olacaktır.

YAŞAM ALANI OLUŞTURMA

Yaşam alanı oluşturmak için akvaryum veya plastik saklama kabı kullanabilirsiniz . Uygun yaşam alanının ölçülerinin hesaplamak için ; boyunun en az 3 katı yükseklik ve genişlikte olmalıdır.Tabana subsrat için torf kullanabilirsiniz . Torfun yüksekliğinin 5-10 cm olması önerilir. Ayrıca her zamanki gibi hava sirkülasyonu unutmamak lazım . Ancak yüksek nem istedikleri için fazla delik açılması nemin kontrolünü bir hayli zorlar.Ayrıca torfunuz çamurlaşmaya başladığı zaman komple değiştirilmesi gerek zira çamurlaşmış torftan hiç hoşlanmıyorlar . Yaşam alanının ideal sıcaklığı 19 - 26 derecelerde olmalıdır . 

BESLENME 

Beslenmede sebze ve meyve olarak bir sıkıntımız yok hemen hemen ayırt etmeksizin tüketeceklerdir .Ayrıca Besinleri direk olarak torfun üstüne koymamanızı tavsiye ederim. Bir tabak üstünde verebilirsiniz . Ancak asla vermemeniz gereken besinler arasında şunlar bulunur : Sütlü ve etli ürünler , sarımsak ve soğan . Kabuk gelişimi ve deformasyona uğramaması için kalsiyum eksik edilmemelidir. Yaşam alanının içerisinde mutlaka kuşlar için kullanılan mürekkep balığı kemiği koymaya özen gösteriniz . Ayrıca besinlerini sunarken besinlerin üzerine kalsiyum serperseniz doğrudan kalsiyumu almış olacaklardır.

ÜRETİMİ

Dev Afrika salyangozları Hermafrodittir. Yani hem erkek hem de dişi organı bünyesinde bulundurur.Bu yüzden 2 adet dev afrika salyonguzu ile üretim gerçekleştirebilirsiniz.Ayrıca bir çiftleşmeden sonra sperm tutabilme yeteneklerinden dolayı daha sonra çiftleşmeden yumurtlayabilirler. Tek bir seferde 50-1500 civarı yumurta bırakabilirler. Az sayıda yumurtlamasında bir sıkıntı yoktur . Ancak fazla sayıda yavru asla ve asla doğaya bırakılmamalıdır ! Doğanın dengesinin bozulmasını istemeyiz.Fazla yumurtaları dondurucaya atıp doğal dengeyi bozmasını engellleyebilirsiniz.

LÜTFEN İZİNSİZ PAYLAŞMAYANIZ

Erhan Yazıcı

snail.png

Wildarium ve blue80s bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

zevkler ve renkler :) ben pitonbesliyorum dediğimde insanların bana sorusu olan " neden " sorusunu ilkdefa bir canlı için kullanıyorum :)

benim bilmediğim bir özelliği mi var ? değişik bir canlı farkındayım ama. ne bileyim, görüntüsü için mi besleniyor?

genel kültürümüze katkınız için teşekkürler bu arada.

livesgeckos ve Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap