WILDARIUM'a HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı egzotik canlı ve botanik alan tasarım mimarı olan wildarium'a hoş geldiniz. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

Hayalci Şirin

Crested Gecko (Correlophus ciliatus)

Crested Gecko 

Crested gecko 1994'e kadar Yeni Kaledonya'da soyu tükendiği sanılan bir gecko türüdür. 1994'te yeniden keşfedilmiş ve captive bred olarak üretilip hobiye kazandırılmıştır.

92295705e89196c8f1d1e504ae924405.jpg

Tanım

Ağaçlarda yaşayan gececil canlılardır, gündüzleri saklanır geceleri avlanırlar, her yüzeye tırmanabilirler ve iyi zıplarlar. Stresten ve sert temaslardan dolayı kuyruklarını bırakırlar yerine yenisi çıkmaz lakin bu hobi de sık karşılaşılan bir durumdur. 

 

6cc0373a63caaba820d1db45d388a7fe.jpg

Gözkapakları yoktur, gözlerine gelen tozları silmek ve gözlerini nemlendirmek için dillerini kullanırlar.

3ece2088236c81af090fe277c1773f12.jpg

Yaşam Alanı

Adult boyda bir crested gecko için minimum teraryum ölçüleri 30*30*45 olmalıdır. Teraryumun yüksekliği boy ve eninden fazla olmalıdır. Teraryumda bolca dal ve bitki bulunmalıdır, ayrıca saklanma mağarası bulunmalıdır. 1e 3d şeklinde bakılabilirler. Taban alanında 5 cm derinliğinde torf bulunmalıdır.Kullanılacak özel bir ışık yoktur hareketlerini gözlemlemek için led ışıklar kullanılabilir, ısı veren ışıklar kullanılmamalıdır.

608be5be0fb8928b4574744bfdf255b8.jpg

Sıcaklık ve Nem

Gündüzleri 26-28°C sıcaklık aralığında olmalıdır. Geceleri 22°C civarı olmalıdır.Kış aylarında teraryumun bir tarafı sıcak bir tarafı serin olmalıdır sıcak bölge için ısıtıcı ped kullanılabilir. Nem ise %60 civarı olmalıdır. Günde 2 defa teraryuma sprey ile su sıkılmalıdır.

**Beslenme**

Hem böcek hem meyve yerler eğer bulunabilirse "repashy crested gecko diet" uygun bir üründür. Ama bulunamazsa bir gün meyve bir gün böcekçil beslenebilir cırcır böceği, un kurdu, dubia ve diğer böcekler onlar için uygun besinlerdir, böceğin boyu gecko'nun iki gözü arasındaki mesafeden küçük olmalıdır. Verilebilecek meyveler ise(püre şeklinde) muz, şeftali, kayısı, mango, armut olabilir.Haftada 3 defa d3lü kalsiyuma bulanmış böcek verilmelidir 2 haftada bir de aynı şekilde multivitamin verilmelidir.

Ayrıca böyle bir sistem uygulanabilir.

f3c77ce173487a572ca775ce4a761700.jpg

Crested geckolar renk ve morph zenginliğine sahiptir.

oj3PqQ.jpg

zgn, blue80s ve Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Wildarium yazdı:

Harika ve çok net bir anlatım tebrikler. :)

 

1 saat önce, blue80s yazdı:

paylaşım için teşekkürler gerçekten güzel olmuş. Sanırım üretilmesi en kolay sürüngenlerden biriside geckolar değil mi ?

Yavru almak isteyenler için bir rehberiniz olacak mı konu olarak ?

Teşekkür ederim arkadaşlar, elbette gecko diğer sürüngenlere göre bakımı ve üretimi biraz daha kolay olduğunu görüyoruz benim gecko üretim tecrübem olmadı lakin edindiğim bilgilerden bir konu derleyebilirim.

blue80s ve Wildarium bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap